Pracovní stroje na železnici

2006 - 2011

08 - 475 UNIMAT 4S

 Automatická strojní podbíječka

08 – 475 UNIMAT 4S


 

ASP 08 – 475 UNIMAT 4S je pětinápravové speciální vozidlo s vlastním pohonem pojezdu. Podbíječku pohání KHD - naftový agregát BF 8M 1015C. Ten je konstruován jako osmiválcový, vodou chlazený. Jeho maximální výkon je 370 kW při 2100 ot/ min. Podbíječka se skládá se ze dvou částí, které jsou mezi sebou propojeny kloubovým spojem. Hlavní rám je uložen na dvou dvounápravových podvozcích. Zadní část stroje je na samostatném podvozku. Stroj je osazen celkem třemi kabinami. Přední kabina slouží jako stanoviště strojvedoucího. Odtud se také řídí směrovací a zdvíhací zařízení při práci stroje. Prostřední, nebo-li pracovní kabina je umístěna těsně před pracovními agregáty. Zadní kabina je rovněž vybavena ovládacími prvky pro jízdu stroje.

ASP 08 – 475 UNIMAT 4S je konstruována pro podbíjení vyhybek na betonových pražcích. Při podbíjení je použit asynchronní rovnotlaký systém. Ten zaručuje zcela rovnoměrné podbití. Všechny podbíjecí pěchy působí na štěrkové lože stejně velkým tlakem nezávisle na jejich pohybu, tzn., že specifické tlaky všech pěchů jsou stejně velké. Dosáhne-li při podbíjení odpor zvolené velikosti svírání, příslušný pár pěchů se automaticky zastaví.

Stroj osazen zdvíhacím zařízením pro odbočnou větev vyhybky. To je možné dle potřeby vysunout až do vzdálenosti 3,3m i s podbíjecími agregáty od osy kolejnice. Vše je řízeno nivelačním zařízením. Směrovací systém i nivelační zařízení je řízeno počítačovou jednotkou ALC. Směrovací měřící systém slouží pro stanovení výšky a směru koleje, využívá jednotětivovou měřicí metodu. Tato metoda je vyrovnávací, se kterou jsou směrové chyby zjištěny a směrovacím zařízením zmenšeny. Je také možné směrovat podle předem zjištěných pevných bodů. ASP je také vybavena zhutňovačem štěrku za hlavami pražců.

ASP 08 – 475 UNIMAT 4S je nejmodernější ASP pravidelně nasazované na SŽDC a ŽSR z produkce Plasser & Theuer. Na území ČR a SR je možné se setkat se třemi stroji, ve vlastnictví: TSS (Traťová strojní společnost, a. s.), SKANSKA a ŽS Košice.

Žádné komentáře